دوربین بدون آینه چیست

یک دوربین DSLR با استفاده از یک سیستم آینه‌ای، نور را به سمت منظره یاب اپتیکی بازتاب می‌کند، و یا نور را مستقیما از سنسور دوربین عبور می‌دهد؛ اما یک دوربین بدون آینه ( Mirrorless Camera ) این سیستم را ندارد (دلیل نام گذاری این دوربین ها هم همین است).

در این دوربین‌ها نوری که از لنز عبور می‌کند همیشه به سنسور تصویر می‌رسد. از آن جا که نور در یک منظره یاب اپتیکی ( optical viewfinder ( OVF ) ) منعکس نمی‌شود، معمولا دوربین‌های بدون اینه دارای منظره‌یاب‌های الکترونیکی ( electronic viewfinders ( EVF ) ) و صفحه نمایش ( LCD ) هستند که آنچه را که سنسور تصویر می‌بیند، برگردانند.

به دلیل نداشتن سیستم آینه و منظره‌یاب اپتیکی، دوربین‌های بدون آینه در مقایسه با دوربین‌های DSLR ساده‌تر، سبک‌تر و کوچک‌تر هستند.

تصویر زیر تفاوت بین دوربین DSLR و دوربین بدون آینه را نشان می‌دهد:

دوربین بدون آینه چیست
دوربین بدون آینه چیست
تفاوت بین دوربین DSLR و دوربین بدون آینه

 

همان طور که در تصویر می‌بینید، در مقایسه با دوربین‌های بدون آینه ، DLSR ها دارای اجزای داخلی بسیار بیشتری هستند. علاوه بر سیستم پیچیده آینه، یک شیشه مات ( focusing screen )، یک لنز کندانسور ( condenser lens )، منشور پنج وجهی ( pentaprism / pentamirror ) و اجزای دیگری مانند آینه ثانویه و یک حسگر اتوفوکوس تشخیص فاز، اجزای دوربین‌های DSLR را تشکیل می‌دهند.

 

دوربین‌های بدون آینه چگونه کار می‌کنند؟

برخلاف دوربین DSLR ها، دوربین‌های بدون آینه عملکرد بسیار ساده‌تری دارند. نور از درون لنز عبور می‌کند (در تصویر بالا شماره ۱)، به طور مستقیم به حسگر تصویر (در تصویر بالا شماره ۴) می‌رسد و منظره‌یاب الکترونیکی که جایگزین یک منظره‌یاب اپتیکی (در تصویر بالا شماره ۹) شده است؛ تصویر را نمایش می‌دهد.

در حالت عادی، شاتر دوربین‌های DSLR (در تصویر بالا شماره ۳) باز می‌شود و  معمولا تا پایان عمل نوردهی باز می‌ماند. همان طور که در تصویر بالا نشان داده شد؛ به دلیل عدم وجود آینه و منشور در دوربین‌های بدون آینه، فاصله فلنج ( flange distance: فاصله بین گیره لنز و سنسور تصویر ) در این دوربین‌ها می‌تواند به طور قابل توجهی کوتاه‌تر باشد.

به همین علت، بدنه اکثر دوربین‌های بدون آینه نسبت به دوربین‌های DSLR باریک‌تر و سبک‌تر هستند.

 

مزایای دوربین‌های بدون آینه:

دوربین بدون آینه مزایای زیادی نسبت به دوربین‌های DSLR دارند. علاوه بر وزن بسیار سبک‌تر و اندازه کوچک‌تر ، استفاده از یک منظره یاب الکترونیکی در آن‌ها می‌تواند فواید بسیار زیادی برای عکاسان داشته باشد.

از آن‌جا که همه چیز مستقیما در سنسور تشکیل می‌شود، تنظیمات دوربین مانند وایت بالانس ( white balance )، کنتراست و saturation را می‌توان از طریق منظره‌یاب به طور مستقیم مشاهده کرد.

پوشش‌های اطلاعاتی دیگری از جمله هیستوگرام زنده را می‌توان داخل منظره‌یاب قرار داد که این کار به عکاسان اجازه می‌دهد دقیقا همان چیزی را که می‌بینند ثبت کنند.

هنگامی که این مزایا با قابلیت تشخیص کنتراست سریع یا سیستم تشخیص فاز سنسور ترکیب شود، برای این که مطمئن شوید که در هر عکسی، قادر هستید به طور دقیق فوکوس کنید، می توانید از توانایی زوم روی یک سوژه برای فوکوس کردن، بیشترین فوکوس ، تشخیص چهره و دیگر ویژگی های قدرتمند استفاده کنید.

هنگامی که در طول روز عکاسی می‌کنید، به جای صفحه نمایش ( LCD ) پشت دوربین ، می‌توانید از منظره یاب الکترونیکی، برای دیدن و بررسی عکس های خود استفاده کنید.

 

معایب دوربین‌های بدون آینه:

یکی از معایب این دوربین‌ ها این است که فقط زمانی که روشن باشند، منظره‌یاب الکترونیکی آن‌ها فعال می‌شود؛ درنتیجه سنسور تصویر شارژ زیادی مصرف می‌کند که می‌تواند عمر باتری دوربین عکاسی شما را به طور قابل توجهی کم کند.

همچنین منظره‌یاب الکترونیکی می‌تواند کند باشد و تاخیر داشته باشد، صفحه آن خاموش شود و یا دارای کنتراست بالا باشد که ممکن است برای بعضی عکاسان سخت باشد به آن عادت کنند، و باعث خستگی آن‌ها شود. اگر چه آخرین مدل‌های دوربین‌های بدون آینه هنگام اتوفوکوس، بسیار سریع و دقیق هستند؛ اما در عکاسی سریع و پیاپی، خصوصا در شرایط کم نور ممکن است خیلی راضی کننده عمل نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button